Skoči do osrednje vsebine

Megalopolis

ZF epska drama

KINO

 

PETEK, 29. 11., ob 19.00

 

SREDA, 4. 12., ob 19.00

 

Epska zgodba starega Rima, postavljena v nadrealistično sodobno Ameriko. V mestu- državi tendence po spremembah privedejo do konfliktov med Cesarjem Catalinom, ki želi skočiti v utopično prihodnost, in njegovim konservativnim nasprotnikom, županom Franklynom Cicerom. 

ZDA / 2024 / 138 min

režija: Francis Ford Coppola

vloge: Adam Driver, Giancarlo Esposito, Nathalie Emmanuel, Shia Labeouf

 

Megalopolis je rimska epska zgodba, postavljena v nadrealistično sodobno Ameriko. Mesto Rim se mora spremeniti, kar povzroči konflikte med Cesarjem Catalino (Adam Driver), genialnim umetnikom, ki želi skočiti v utopično prihodnost, in njegovim nasprotnikom, županom Franklynom Cicerom (Giancarlo Esposito). Župan je posvečen nazadovanju, ohranjanju pohlepa in osebnih interesov. Med njima je ujeta Julia Cicero (Nathalie Emmanuel), socialistka, županova hči, katere ljubezen do Cezarja bo razdelila njeno zvestobo in jo prisilila, da se nauči, kaj si človeštvo resnično zasluži.

 

o produkciji:

Francis Ford Coppola je začel razvijati Megalopolis v zgodnjih osemdesetih letih prejšnjega stoletja. Dolga pot zgodovine projekta je del Coppolinega izročila. Zgodbo o Megalopolisu je zelo ohlapno navdihnilo njegovo branje o Katilinovi zaroti, ki se je zgodila leta 63 pr.n.š. V središču dogajanja je bil priljubljen rimski aristokrat Lucij Sergij Katilina, ki je poskušal zrušiti rimsko republiko. Če bi Katilini državni udar uspel, bi izrinil vladajoči višji razred, sebe in nižje sloje pa razbremenil dolgov.

 

»Zelo sem si želel napisati to zgodbo. Mislil sem, da vsi vedo, da je Amerika reinkarnacija republikanskega Rima, ker naši ustanovitelji niso želeli kralja ampak so želeli biti kot rimska republika. Ne moreš iti v New York, ne da bi ugotovil, da je poln rimskih zgradb. Torej, moj namen je bil napisati rimski ep, ki se odvija v sodobnem New Yorku, ki je kopiral stari Rim.«, se spominja Coppola.

 

Poleti 2001 je organiziral številne delavnice branja v New Yorku. Med igralci, ki so sodelovali, so bili Robert De Niro, Paul Newman, Leo DiCaprio, Uma Thurman, James Gandolfini in Russell Crowe. Tistega leta je posnel tudi 30 ur posnetkov v mestu in okolici. Kmalu po začetku predprodukcije se je zgodila tragedija 11. septembra in delo se je ustavilo. Coppola je takrat  dejal, da zelo težko razmišlja o snemanju filma o možnostih utopije v New Yorku, ko je vse postalo tako tragično in negotovo.

 

V naslednjih letih je več igralcev, ki nastopajo v filmu, sodelovalo na delavnicah. Jon Voight je prebral scenarij v eni od njegovih prejšnjih zamisli, prav tako Laurence Fishburne in Giancarlo Esposito. »Scenarij sem prebral pred 23 leti, morda pred 25 leti,« je dejal Esposito. »Podobno kot pri scenarijih, ki so tako prepojeni s filozofijo, mitologijo in zgodovino, sem mislil, da ga moram še enkrat prebrati. Zdaj lahko pogledam obdobje in vso okoliško zgodovino in razumem.«

 

Do avgusta 2021 je bil v uradnih pogovorih z igralci in začel izbirati. Nekateri so sodelovali pri prejšnjih branjih scenarijev, na primer Shia LaBeouf in Jon Voight. Drugi, kot so Laurence Fishburne, Giancarlo Esposito, Talia Shire, James Remar in D.B. Sweeney so igrali v njegovih prejšnjih filmih. Za vlogo lika Wow Platinum je želel igralko s komičnim vidikom, pa tudi inteligenco in lepoto, ki bi lahko vlogi dala pridih komedije iz 30-ih, kot sta bili Jean Harlow ali Myra Loy, zato je bila možna izbira Aubrey Plaza. Njegov stari prijatelj in pogost sodelavec James Caan je zaprosil za epizodno vlogo v morda njegovem zadnjem filmu in Coppola je zanj ustvaril lik Nush 'The Fixer' Berman. Caan je nenadoma umrl in veliki Dustin Hoffman se je ponudil, da prevzame to epizodno vlogo.

 

Coppola je v New Yorku srečal Adama Driverja (Cesar Catilina) in imela sta veliko dolgih pogovorov, sprva pa se je Driver odločil, da se ne bo vezal. Coppola pravi: »Potem ko sem razmišljal o njegovih odgovorih, sem dobil nekaj idej in medtem ko sem sprejel njegov 'ne', sem se mu želel zahvaliti in za hudiča omenil je te nove ideje. Bil sem zelo presenečen, ko mi je odgovoril, da so mu všeč in da je premislil o svoji odločitvi ter da bo to storil.«

 

Ko je bila Nathalie Emmanuel (Julia Cicero) v Evropi, jo je Coppola »srečal« na daljavo. »V eno od svojih improvizacijskih seans me je osupnila s svojo pripravljenostjo, da preprosto vskoči in pokaže številne »barve«, ki jih je bila sposobna pokazati«.

 

Film posnel za lastnih 120 milijonov dolarjev

Da bi Megalopolis posnel v celoti pod svojimi pogoji, je Coppola prodal del svojega vinarskega posla, da bi financiral produkcijo filma. Za snemanje v Atlanti v Georgii se je odločil zaradi velikodušnih davčnih ugodnosti države, najsodobnejših studijskih prostorov, dobro usposobljene lokalne ekipe in obilice klasičnih stavb, ki služijo kot scenografija. Na lokaciji v Atlanti je kupil in prenovil nekdanji motel Days Inn, da bi nastanil sebe in svojo glavno ekipo, ustvaril prostore za vaje in postprodukcijo, vključno s prostori za montažo, snemalnim studiem ADR in studiem za mešanje zvoka ATMOS. Glavno snemanje se je začelo v studiu Trilith v Fayettevillu v Georgii 7. novembra 2022 in bilo zaključeno 11. marca 2023.

 

Kdo je Lucij Sergij Katilina:

Lucij Sergij Katilina (108 pr. n. št. – 62 pr. n. št.) je bil rimski aristokrat in vojak, rojen v ugledni patricijski družini. Želel je biti konzul, a je na volitvah izgubil proti političnemu nasprotniku Marku Tuliju Ciceronu (106 pr. n. št. – 43 pr. n. št.). Ciceron je bil ugleden pisatelj, pesnik, pravnik, državnik in veljal za enega največjih rimskih govornikov. Prav ta veščina govora je Katilina stala konzulskega položaja, saj ga je Ciceron slavno obtožil pred senatom. Z državnim udarom je namreč močno zamajal mir v rimski republiki. Katilina se je zavzemal za odpravo dolgov za revne in bogate, vključno z njim samim, zaradi česar je postal prvak mnogih.

 

glavni igralci:

Coppola je velikokrat rekel, da se je ob snemanju Megalopolisa želel dobro zabavati. Omenil je tudi, da nikoli ni bolj užival v delu z igralsko zasedbo. Navdihnila ga je pripravljenost igralcev, da v likih iščejo nekonvencionalno, da najdejo skrite rešitve, da razrešijo njihov nemir ali šibkost.

 

ADAM DRIVER (Cesar Catilina)

Cesar je izjemno kompleksna osebnost. Lahko je nestalen in živahen, vendar je njegova predanost boljšemu svetu neomajna. Njegov status rock zvezde je zanj nepomemben, njegov zdravi ego pa kali skromna zadržanost. Kljub travmi ostaja ljubeč in sočuten. Prav tako ga resnično ljubijo in spoštujejo prijatelji in sodelavci, ki delijo njegovo vizijo.

 

GIANCARLO ESPOSITO (župan Franklyn Cicero)

Župan Cicero je človek, ki verjame v oblast in njene institucije, pravi klasik. Globoko se ukvarja z moralo. Je pod pritiskom z vseh strani in zaradi tega je slep za transformativne ideje. Čeprav si resnično želi rešiti mesto, ga njegove osebne omejitve ohranjajo pri statusu quo.

 

NATHALIE EMMANUEL (Julia Cicero)

Kljub izjemni lepoti in slovesu žurerke Julia ni plitka diletantka. Ima zelo izostren intelekt in je odločena, da bo spremenila svet. Megalopolis postane njena strast, Cesar pa njena velika ljubezen. Kljub temu, da se zna postaviti za to, v kar in v koga verjame, ima svojega težavnega očeta rada in ga noče videti prizadetega.

 

AUBREY PLAZA (Wow Platinum)

Vau, "Money Honey," je plitek, narcističen finančni genij, ki se ji je naveličalo poslušati o poročanju o mestnem dolgu. Resnično obožuje Cesarja, a njena kariera začenja propadati, njene ocene padajo in hoče nazaj svoj denar in moč, pa tudi sedež v tem redkem krogu. Karkoli že ima, ni nikoli dovolj.

 

SHIA LaBEOUF (Clodio Pulcher)

Clodio je narcisoiden, sam sebi najbolj pomemben, a hkrati zelo pameten. Je zvit, kar mu v večini situacijah dobro služi; razen tistih z Julio. Obseden je z njo in noro ljubosumen na svojega bratranca Cesarja. Prvič v življenju se je nečemu zavezal - oba želi uničiti. Prav tako hoče dedkov denar in moč, čeprav brez družinskih vezi.

 

JON VOIGHT (Hamilton Crassus III)

Je najbogatejši človek v New Yorku in lahko kadar koli dobi vse, kar hoče, dokler služi njegovemu lastnemu interesu. Je tretjino rimski senator, tretjino fevdalec in tretjino roparski baron ter potomec obeh družin Crassus in Pulcher. Njegovi vnuki so skupina maloumnih 20-letnikov, ki živijo za zabavo. Edina oseba, do katere se zdi, da čuti iskreno naklonjenost, je Cesar, njegov nečak.

 

LAURENCE FISHBURNE (Fundi Romaine)

Njegovemu pozornemu očesu ne uide prav nič! Zdi se, da se že prej zaveda sprememb v zraku pred vsemi ostalimi. Ima globoko razumevanje človeške narave in gnus do tistih, ki bi zlorabljali sočloveka. Je zvest in zaščitniški pomočnik, voznik in prijatelj Cesarja.

 

FRANCIS FORD COPPOLA (scenarist, producent, režiser)

je eden najvplivnejših in najbolj cenjenih filmskih ustvarjalcev našega časa; petkratni nagrajenec z oskarjem režiser, pisatelj ali producent filmov, kot so Patton, trilogija Boter, Ameriški grafiti, Prisluškovanje, Apokalipsa zdaj, Odpadniki in Drakula Brama Stokerja. Pridružuje se majhni skupini filmskih ustvarjalcev z več nagradami zlata palma, zlati globusi, nagradami ceha piscev in režiserjev ter prestižno spominsko nagrado Akademije Irvinga G. Thalberga. Kot soustanovitelj pionirskega filmskega podjetja American Zoetrope z Georgeom Lucasom je začel in negoval kariero filmskih ustvarjalcev Carrolla Ballarda, Johna Miliusa, Sofie Coppole ter igralcev Al Pacina, Roberta De Nira, Jamesa Caana, Harrisona Forda, Richarda Dreyfusa, Diane Keaton, Roberta Duvalla, Laurenca Fishburna, Matta Dillona in Diane Lane. Filmi, ki jih je produciral Zoetrope, so prejeli 16 oskarjev® in 70 nominacij. Coppola je kot pisatelj, režiser, producent in tehnološki pionir ustvaril dela, ki so pomagala oblikovati sodobno ameriško kinematografijo.

 

Coppola, rojen leta 1939 v Detroitu in odraščal v Queensu v New Yorku, je bil potomec glasbeno nadarjene družine. Njegov ded po materini strani Francesco Pennino je bil tekstopisec, njegov oče Carmine pa je bil »glavna flavta« v Toscaninijevi Simfoniji. Coppola, ki ga je kot otrok ohromil otroška paraliza, je pisal zgodbe, se igral z lutkami in se začel zanimati za film, potem ko je dobil za igračo filmski projektor. Sorodne duše je našel na srednji šoli Great Neck in spet na univerzi Hofstra, kjer so mu njegovi zvezdniški prispevki v gledališki umetnosti prinesli številne gledališke nagrade Dana Laurencea in najvišje dramsko priznanje šole, nagrado Beckerman. Po diplomi leta 1959 z diplomo iz gledališča se je vpisal na UCLA za podiplomski študij filma. Na univerzi UCLA je leta 1962 prejel nagrado Samuel Goldwyn Writing Award za svoj scenarij Pilma Pilma, zaradi česar ga je Seven Arts najela kot scenarista. Po različnih delih pri nizkoproračunskih žanrskih filmih Rogerja Cormana mu je Corman dovolil, da je režiral enega od svojih scenarijev, Demenca 13. Na snemanju tega filma je spoznal Eleanor Neil, s katero se je kasneje poročil in z njo imel tri otroke: Gian-Carla, Romana in Sofio.

 

Francis Ford Coppola je bil vedno sanjač, ​​vendar je eden tistih redkih ljudi, ki so svoje sanje odločno spremenili v resničnost. Z otroško domišljijo in vedno radovednim umom še naprej sledi svojemu prepričanju, da se lahko čarobna kombinacija talenta in tehnologije, ki je bila osnova za rojstvo filma, še naprej združuje na vedno nove načine.

 

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih