Bambi: življenjska pot v gozdu
družinski dokumentarni film
KINO
SOBOTA, 26. 4., ob 16.00
TOREK, 29. 4., ob 18.00
Zgodba o Bambiju pripoveduje o prvih letih življenja jelenčka in o preizkušnjah, s katerimi se mora soočiti v gozdu … Pripoved o iniciaciji in oda naravi nas uči, da moramo vedno ohraniti upanje.
Francija / 2024 / 85 min
režija: Michel Fessler
PRIPOVEDUJE VESNA PERNARČIČ
Povzetek
Prijateljstvo, spoštovanje in odkrivanje sebe in drugih ter pojmovanje nevarnosti so poetično raziskani v filmski priredbi, napisani kot hvalnica naravi. Zgodba o Bambiju pripoveduje o prvih letih življenja jelenčka in o preizkušnjah, s katerimi se mora soočiti v gozdu … Pripoved o iniciaciji in oda naravi nas uči, da moramo vedno ohraniti upanje.
Mladi jelenček od prvih dni svojega življenja občuduje vse, kar ga obdaja, ob njem pa je tudi mama, polna nežnosti in ljubezni, ki ga uči osnovnih stvari, potrebnih za preživetje. Ko Bambi odrašča, sklepa prijateljstva z mnogimi gozdnimi živalmi in spozna Faline, ki bo postala njegovo dekle. Toda s prihodom jeseni Bambi osiroti, saj mu lovci mamo odvzamejo. Takrat odkrije, da ni sam. Njegov oče, Princ, bdi nad njim in ga uči, kako se zaščititi pred nevarnostmi življenja v divjini, predvsem pa … kako odrasti. Pred srnjakom so velike in težke preizkušnje, saj je življenje v gozdu nevarno in negotovo.
Brezčasno pripoved avstrijskega pisatelja Felixa Saltna iz leta 1923 so otroci po vsem svetu poznali predvsem po idealizirani Disneyjevi filmski priredbi iz leta 1942. A je zgodba, kot si jo je pred stotimi leti zamislil Salten, precej bolj kompleksna.
“Zgodba o Bambiju je polna temeljnih življenjskih načel in čudovita v svoji preprostosti. Bambiju se ni mogoče upreti, film je naravnost čudovit … Je oda naravi, očarljiv intermezzo v tem brutalnem svetu. Ves film je prežet s čustvi.”
– Mylène Farmer
KNJIŽNA PREDLOGA
Pisatelj Felix Salten, Avstrijec madžarskega rodu, ki se je rodil leta 1869 in umrl leta 1945, je bil dramatik, scenarist in romanopisec. Napisal je več zgodb o živalih, med drugim leta 1923 znamenitega Bambija. Ime izvira iz italijanske besede bambino (otrok), zgodbo pa je navdihnilo njegovo bivanje v Alpah. Roman Bambi: življenjska pot v gozdu je požel ogromen uspeh.
Po knjigi Bambi: življenjska pot v gozdu avstrijskega pisatelja Felixa Saltna iz leta 1923.
DRAGOCENA GLASBA, KI JO ZA NAS IGRA NARAVA
Michel Fessler
Živali nas obkrožajo že od nekdaj, so naše prijateljice in sosede, včasih nas celo najbolj divje pridejo obiskat na vrata naših vrtov. Jedo le tisto, kar morajo, in živijo v skladu s svojimi instinkti. Potrebujejo zavetje in gnezdo, ki jih varuje pred vremenskimi vplivi in plenilci. Svoje življenje prilagajajo ritmom letnih časov. Ko sem odraščal v Srednjeafriški republiki in Senegalu, sem se od njih veliko naučil.
Če bodo svetovni gozdovi ogroženi, si morda nikoli ne bomo opomogli … Živali so del našega življenja, del nas samih – včasih se nam prikradejo v sanje … Najstarejše civilizacije (na primer Egipt v času faraonov) so jih imele za božanstva, nekatera avtohtona ljudstva v Ameriki in Amazoniji ter indijska podcelina pa v to verjamejo še danes. Vsako živo bitje na Zemlji ima srce, ki utripa v ritmu glasbe, ki jo za nas igra narava. Divje živali od nas ne zahtevajo ničesar, želijo le živeti tako dolgo, kot jim omogoča življenje na Zemlji. Naši gozdovi so čudoviti dragulji, ki jih moramo ohraniti.
Bodimo dobrohotni in pozorni do vseh živali, ki nas obkrožajo na tem planetu. Potrebujejo nas. Zato bi vam v tem filmu tako zelo rad povedal resnično zgodbo o Bambiju Felixa Saltna, zgodbo o Življenjski poti v gozdu.
»Celotna zgodba o Bambiju je zgrajena na temi ciklov: letni časi, rojstvo, življenje in smrt, ki je tu obravnavana v obliki metafore izginotja … Znanje prihaja z odkrivanjem narave, učenje s trudom, ki ga mora Bambi vložiti v odraščanje. Nasledstvo generacij in identifikacija s starejšimi sta ponavljajoči se temi v tej iniciacijski zgodbi. Prijateljstvo, spoštovanje ter odkrivanje sebe, nevarnosti in drugih so v tej filmski priredbi, napisani kot oda naravi, obravnavani poetično.«
SNEMANJE Z ŽIVALMI …
Brez omejitev, potrpežljivo in z veliko prijaznosti. To so tri živalska pravila, ki smo si jih postavili, da bi lahko Bambi in njegovi prijatelji zaživeli na platnu. Čeprav se naši “igralci”, jelenčki, košute, jeleni, vrana, zajec, rakun in volk, ki živijo v parku Animal Contact, ne bojijo ljudi, so še vedno divje živali. Med šestnajstimi tedni snemanja nismo smeli tega nikoli pozabiti. Še posebej zato, ker so bili Bambi in druge živali v zgodbi na naše veliko veselje vsak dan malo bolj navajeni na nas.
Kako so živali postale igralci?
Ker Bambi v zgodbi doživi veliko dogodivščin in sreča različne like, so naši skrbniki živali že pred in med snemanjem pripravili na večkratne ponovitve posameznih prizorov. Po koncu prizora je vsaka žival za nagrado dobila svoj najljubši priboljšek, veliko naklonjenosti in objemov, preden smo začeli snemati nov prizor … Tako so nam pred kamerami z naravno velikodušnostjo ponudile tisto, kar smo hoteli videti.
Naša ekipa je morala biti ves čas pozorna na dobro počutje živali in njihove biološke ritme. Prisotnost živali je bila za našo filmsko ekipo enkratno doživetje, ki nam je omogočilo mirno in poetično čustvovanje sredi narave. To se odraža tudi v lepoti filmskih prizorov v naravnem okolju. Živali od konca snemanja uživajo v mirnem življenju v parku Animal Contact, morda pa bodo celo igrale še v kakšnem filmu.